Här inne har det ekat lite tomt de sista dagarna. Det beror på att jag inte riktigt haft orken eller inspirationen till att sätta mig vid skrivbordet när jag kommer hem från jobbet. Mitt nya, så inspirerande och roliga jobb. Men jag tror det är en övergående svacka, och är glad för att jag i alla fall inte missar att tolka Veckans Skiss och denna veckas inspirerande skiss.
Redan när jag tittade närmare på skissen visste jag att jag ville jobba med just detta foto, taget en sen kväll precis när regnet dragit förbi och solen gjorde ett försök att komma åter. Men klockan var ju ganska mycket så det blev mest vackra och fascinerande färger på molnen på himlen.
Fotots färger fick styra hela layouten.
Den understa blomman har jag haft i min ägo i flera år. Skönt att den äntligen kom till användning.
Jag visste direkt när jag såg skissen att det var just dessa tre foton jag ville jobba med, men först när jag satte mig för att skapa alstret föll helheten på plats kring färger och vilka papper jag skulle använda mig av.
Min stjärn-die från Wish som är i förvånansvärt bra kvalitet har åter fått jobba. Denna gång med små, små spillbitar.
Fotonas färger har fått styra hela layoutens färger.
Jag har ju sedan tidigare skrivit om min förmåga att slarva bort mina bokmärken ;-) Nu har jag gjort ett extra ifall att jag skulle slarva bort ännu ett. Eller så kanske det hamnar i en bok som ges bort...
Mina tidigare gjorda bokmärken finns här, här, här, här, här och här. Till maken har jag gjort detta.
När jag satte mig med detta foto som utgångspunkt blev jag av någon anledning väldigt sugen på att jobba med papper från Basic Grey. Jag kände att jag behövde en skiss och hamnade på Pinterest där jag lämpligt nog hittade en skiss från just Basic Grey.
Nu är det ett par år sedan jag var på Blå Jungfrun, men längtan att åka tillbaka finns.
Vid besöket på ön gick jag igenom labyrinten utan att fuska, det vill säga att jag gick hela från start till mål. Gör man det ska man enligt sägen önska sig något.
Självklart önskade jag något. Min önskan slog faktist in för ett par månader sedan. Kika in här på bloggen på tisdag morgon så får du se vad ;-)
Att Öland gömmer många fina och härliga pärlor har jag slutat att förvånas över. Denna hittade vi till tack vare geocachingen, vi har kört förbi förut men aldrig stannat.
Nu var det längesedan jag scrapade foton från Tutahkhamun-utställningen. Dessa gör jag ju i A4-format och något enklare, men det är lite roligt med snabbscrapade alster blandat med allt annat.
Jag gjorde layouten en morgon innan jobbet, men först kvällen efter kände jag att det saknades något. Guldfärgade halvpärlor blev lösningen.
Jag kunde inte motstå att skriva titeln med dessa bokstäver.
Blandade mönstrade papper och ännu mer guldfärgade halvpärlor.
För några veckor sedan begav vi oss iväg för att besöka fina Kapelluddens fyr på östra Öland. Riktig häftig fyr. Faktum är att den fortfarande är i bruk och har så varit sedan 1872.